Warto wiedzieć

 Kilka pojęć, jeśli nie czytałeś trylogii "Igrzysk Śmierci" ani nie oglądałeś filmu to warto przeczytać.
Panem -  państwo rozciągające się na ruinach dawnej Ameryki Północnej z imponującym Kapitolem otoczonym przez 12 dystryktów. Nie wiadomo dokładnie kiedy powstało Panem i jak długo istnieje.
Kapitol – najważniejsze miasto w państwie Panem, bardzo bogate, skupiające wokół siebie tylko zamożnych ludzi.  To właśnie na jego terytorium rozgrywają się Głodowe Igrzyska, które dla tamtejszej ludności są najbardziej oczekiwanym wydarzeniem w roku. Kapitol jest dyktaturą, pozornie prowadzoną przez prezydenta Snow’a. Mieszkańcy Kapitolu często noszą peruki w wielu kolorach, posiadają tatuaże, poddają się operacją plastycznym i mówią z dziwnym akcentem. Kapitol jest otoczony przez 12 dystryktów.
Dystrykt – coś na wzór dzisiejszych naszych dzielnic lub powiatów. Każdy z nich ma przydzielony swój numer (od 1 do 12). Jest całkowicie podporządkowany rządom Kapitolu i odpowiedzialny za zaopatrzenie oraz produkcję towarów z danej branży.
Arena – miejsce walki trybutów. Znajduje się na obszarze Kapitolu, nie jest to jednak arena jaka kojarzyć nam się może z igrzysk greckich. Jest to wielki obszar, w którego skład wchodzą zarówno góry, jeziora, polany, jak i jaskinie. Na terenie areny co roku rozgrywane są Igrzyska Głodowe, z których tylko jedna z 24 osób (trybutów) może przeżyć.
Trybuci – mieszkańcy państwa Panem, dzieci w wieku od 12-18 lat wybierani co rok podczas dożynek, by walczyć na Arenie. Każdy dystrykt wybiera w losowaniu dwóch trybutów – dziewczynę i chłopaka. W bogatych dystryktach, takich jak 1, 2 lub 4, bycie trybutem to wyróżnienie. Tam dzieci od lat wychowuje się na trybutów, uczy zabijania i sztuki przetrwania, dlatego w pozostałych Dystryktach, które są biedniejsze, bycie wybranym na dożynkach i zostanie trybutem równa się ze śmiercią.
Dożynki –  co roku wszystkie dzieci z dystryktów w wieku 12-18 lat zostają podzielone na grupy wiekowe i stłoczone w jednym miejscu, by tam oglądać przebieg całej „imprezy”, podczas której wybiera się w losowaniu dwoje z nich, które będzie musiało stoczyć walkę na śmierć i życie na arenie Kapitolu. Dzieci nie mają wyboru. Są dwie kule, w których znajdują się wszystkie nazwiska dzieci: w jednej chłopców, w drugiej dziewczyn. Od wyboru nie ma odwrotu. Do przybycia na dożynki zmuszani są wszyscy mieszkańcy dystryktów. W ten sposób chce im się przypomnieć o tym, że podlegają Kapitolowi i powinni być jemu posłuszni. ”Haracz” w postaci dzieci ma również za zadanie przestrzec ludność przed buntem i przypominać im corocznie, kto jest w całym państwie najważniejszy.
Awoksa – osoba, która popełniła przestępstwo i została ukarana przez Kapitol, teraz służy jako np. służąca czy kelnerka, obsługując innych, np. trybutów. Z awoksami nie można rozmawiać, można im jedynie rozkazywać.
Opowiadanie oparte jest na bestsellerze Suzanne Collins ,,Igrzyska śmierci".





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz